Evliya Çelebi'nin İzinde İstanbul Rotaları Kitabı Yayımlandı

Evliya Çelebi’nin İzinde İstanbul Rotaları kitabı 17. yüzyıl İstanbul’unu keşfetmek isteyenler için hazırlandı. Fatih, Üsküdar, Haliç (Galata-Beyoğlu-Eyüp) olmak üzere üç ana rotada 80 adet mimari yapı ve mekânın ele alındığı bu eserde her bir yapıya dair Evliya Çelebi anlatısı yer almaktadır.

Evliya Çelebi, bir rüyadan ilham alarak başladığı seyahatinin tüm süreçlerini 10 ciltlik Seyahatnâme adlı eserinde kaleme almıştır. 17. yüzyıl şehirlerine dair birçok detayı paylaşan bu eserin ilk cildini ise İstanbul’a ayırmıştır. Doğup büyüdüğü İstanbul’un mahallelerini, sokaklarını, surlarını adım adım gezen Evliya Çelebi 17. yüzyıl İstanbul’unun sosyal, kültürel ve mimari dokusunun adeta fotoğrafını çekmiştir.

Evliya Çelebi’nin İzinde İstanbul Rotaları kitabına matbu harita da eşlik etmektedir. Kitapta yer alan rotalar üç ayrı harita üzerine işlenerek basılı bir harita haline getirilmiştir. Bu harita İstanbul’u deneyimlemek isteyen herkes için bir rehber niteliğindedir.

Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birikimleri ile birçok dinin, kültürün ve medeniyetin izlerini barındıran, kadim bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip İstanbul’u keşfetmek isteyenlere rehberlik edecek bu kitap İstanbul’un zengin birikimine dair mekânsal ölçekte bir bakış açısı sunuyor.

Kitabın jeneriğine ulaşmak için tıklayınız.

Haritaya ulaşmak için tıklayınız.

Proje sitesini incelemek için tıklayınız.